Just over a week before the 2019 Primetime Emmy Awards, the Television Academy started awarding its early winners at the Creative Arts Emmys ceremony, taking place Saturday and Sunday, September 14 and 15.
The early winners so far include The CW’s Crazy Ex-Girlfriend, VH1’s RuPaul’s Drag Race, The Simpsons on Fox, Netflix’s Queer Eye, NBC’s Saturday Night Live, James Corden’s Carpool Karaoke on CBS, and more.
Scroll down for the full list of early winners from Nights 1 and 2 so far.
Outstanding Structured Reality Program
Antiques Roadshow
Diners, Drive-Ins and Dives
Queer Eye — WINNER
Shark Tank
Tidying Up with Marie Kondo
Who Do You Think You Are?
Outstanding Unstructured Reality Program
Born This Way
Deadliest Catch
Life Below Zero
RuPaul’s Drag Race: Untucked
Somebody Feed Phil
United Shades of America with W. Kamau Bell — WINNER
Related
Exceptional Merit in Documentary Filmmaking
Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes
Hale County This Morning, This Evening
RBG — WINNER, TIE
The Sentence — WINNER, TIE
Three Identical Strangers
Outstanding Informational Series or Special
Anthony Bourdain: Parts Unknown — WINNER
Comedians in Cars Getting Coffee
Leah Remini: Scientology and the Aftermath
Surviving R. Kelly
Outstanding Documentary or Nonfiction Series
30 for 30
American Masters
Chef’s Table
Hostile Planet
Our Planet — WINNER
Related
Outstanding Documentary or Nonfiction Special
FYRE: The Greatest Party That Never Happened
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
Jane Fonda in Five Acts
Leaving Neverland — WINNER
Love, Gilda
Minding the Gap
Outstanding Variety Special (Live)
The 76th Annual Golden Globe Awards
The 61st Grammy Awards
Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and the Jeffersons — WINNER
The Oscars
RENT
72nd Annual Tony Awards
Outstanding Variety Special (Pre-Recorded)
Carpool Karaoke: When Corden Met McCartney Live From Liverpool — WINNER
Hannah Gadsby: Nanette
Homecoming: A Film by Beyoncé
Springsteen on Broadway
Wanda Sykes: Not Normal
Outstanding Animated Program
Adventure Time
Big Mouth
Bob’s Burger’s
BoJack Horseman
The Simpsons — WINNER
Related
Outstanding Short Form Animated Program
Love, Death, & Robots — WINNER
Robot Chicken
SpongeBob SquarePants
Steven Universe
Teen Titans Go!
Outstanding Short Form Nonfiction or Reality Series
Creating Saturday Night Live — WINNER
Fosse/Verdon
Pose: Identity, Family, Community (Inside Look)
RuPaul’s Drag Race’s: Out of the Closet
RuPaul’s Drag Race’s: Portrait of a Queen
Outstanding Short Form Variety Series
Billy on the Street
Carpool Karaoke: The Series — WINNER
Gay of Thrones
Honest Trailers
The Randy Rainbow Show
Outstanding Character Voice-Over Performance
Hank Azaria, The Simpsons
Alex Borstein, Family Guy
Eric Jacobsen, When You Wish Upon a Pickle: A Sesame Street Special
Seth McFarlane, Family Guy — WINNER
Kevin Michael Richardson, F Is for Family
Related
Outstanding Narrator
Sir David Attenborough, Our Planet — WINNER
Angela Bassett, The Flood
Charles Dance, Savage Kingdom
Anthony Mendez, Wonder of Mexico
Liev Schreiber, The Many Lives of Nick Buoniconti
Juliet Stevenson, Queens of Mystery
Outstanding Casting for a Reality Program
Born This Way
Queer Eye — WINNER
RuPaul’s Drag Race
Shark Tank
The Voice
Outstanding Choreography for Variety and Reality Programming
Luther Brown, So You Think You Can Dance
Travis Wall, So You Think You Can Dance
Melvin “Timtim” Rogador, World of Dance
Suresh Mukund, World of Dance
Karen Forcano and Ricardo Vega, World of Dance
Tessandra Chavez, World of Dance — WINNER
Outstanding Cinematography for a Reality Program
Deadliest Catch
Life Below Zero — WINNER
Queer Eye
RuPaul’s Drag Race
Survivor
Related
Outstanding Cinematography for Nonfiction Programming
Anthony Bourdain: Parts Unknown
Free Solo — WINNER
Our Planet
Outstanding Costumes for a Variety, Nonfiction, or Reality Programming
Dancing with the Stars
Homecoming: A Film by Beyonce
The Masked Singer
RuPaul’s Drag Race — WINNER
Saturday Night Live
Outstanding Directing for a Documentary/Nonfiction Program
Elizabeth Chai Vasarhelyi and Jimmy Chin, Free Solo — WINNER
Chris Smith, FYRE: The Greatest Party That Never Happened
Dan Reed, Leaving Neverland
Julie Cohen and Betsy West, RBG
Tim Wardle, Three Identical Strangers
Outstanding Directing for a Variety Special
Carpool Karaoke: When Corden Met McCartney From Liverpool
Homecoming: A Film By Beyonce
Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and the Jeffersons
The Oscars
Springsteen on Broadway — WINNER
Related
Outstanding Directing for a Reality Program
The Amazing Race
American Ninja Warrior
Queer Eye — WINNER
RuPaul’s Drag Race
Shark Tank
Outstanding Hairstyling for a Multi-Camera Series or Special
Dancing with the Stars
RuPaul’s Drag Race — WINNER
Saturday Night Live
The Voice
World of Dance
Outstanding Host for a Reality or Competition Program
James Corden, The World’s Best
Ellen Degeneres, Ellen’s Game of Games
Marie Kondo, Tidying Up with Marie Kondo
Amy Poehler and Nick Offerman, Making It
RuPaul, RuPaul’s Drag Race — WINNER
Outstanding Interactive Program
Conan
Last Week Tonight with John Oliver
NASA And SpaceX: The Interactive Demo-1 Launch — WINNER
The Daily Show with Trevor Noah
The Late Late Show with James Corden
The Late Show with Stephen Colbert
Related
Outstanding Creative Achievement in Interactive Media within an Unscripted Program
CONAN Without Borders Japan & Australia
Free Solo 360 — WINNER
The Late late Show Carpool Karaoke Primetime Special 2019
The Oscars — Digital Experience
Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Series
America’s Got Talent
Dancing with the Stars
Saturday Night Live — WINNER
So You Think You Can Dance
The Voice
Outstanding Lighting Design/Lighting Direction for a Variety Special
The 61st Grammy Awards
Kennedy Center Honors
The Oscars
Rent — WINNER
The 72nd Annual Tony Awards
Outstanding Makeup for a Multi-Camera Series or Special (Non-Prosthetic)
Dancing with the Stars
RENT
RuPaul’s Drag Race
Saturday Night Live — WINNER
So You Think You Can Dance
The Voice
Related
Outstanding Music Direction
Ricky Minor, Aretha! A Grammy Celebration for the Queen of Soul
Alex Lacamoire, Fosse/Verdon — WINNER
Beyonce and Derek Dixie, Homecoming: A Film by Beyonce
Rickey Minor, The Oscars
Greg Phillinganes, Q85: A Musical Celebration for Quincy Jones
Lenny Pickett, Leon Pendarvis and Eli Brueggemann, Saturday Night Live
Outstanding Original Music and Lyrics
72nd Tony Awards
Crazy Ex-Girlfriend — WINNER
Documentary Now!
Flight of the Concords
Saturday Night Live
Song of Parkland
Outstanding Picture Editing for Variety Programming
Carpool Karaoke: When Corden Met McCartney Live from Liverpool
Drunk History
Last Week Tonight with John Oliver — WINNER
Who Is America
Outstanding Picture Editing for Nonfiction Programming
Anthony Bourdain: Parts Unknown
Free Solo — WINNER
Leaving Neverland
RBG
Related
Outstanding Picture Editing for a Structured Reality or Competition Program
The Amazing Race
Queer Eye — WINNER
RuPaul’s Drag Race
RuPaul’s Drag Race: All-Stars
Survivor
Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program
Born This Way
Dealiest Catch
Life Below Zero
RuPaul’s Drag Race: Untucked
United Shades of America with W. Kamau Bell — WINNER
Outstanding Production Design for a Variety, Reality or Competition Series
At Home with Amy Sedaris
Last Week Tonight with John Oliver
Queer Eye
Saturday Night Live — WINNER
The Voice
Related
Outstanding Production Design for a Variety Special
The 61st Grammy Awards
Homecoming: A Film by Beyonce
Live in Front of a Studio Audience: Norman Lear’s All in the Family and The Jeffersons
The Oscars
Rent — WINNER
Outstanding Sound Mixing for Nonfiction Program (Single or Multi-Camera)
Anthony Bourdain: Parts Unknown
Free Solo — WINNER
FYRE: The Greatest Party That Never Happened
Leaving Neverland
Our Planet
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Series
The Big Bang Theory
Conan
Last Week Tonight with John Oliver — WINNER
The Late Late Show with James Corden
Saturday Night Live
The Voice
Related
Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series, Movie, or Special
72nd Annual Tony Awards
Kennedy Center Honors
The Late Late Show Carpool Karaoke Primetime Special 2019 — WINNER
The Oscars
RENT
Outstanding Writing for Nonfiction Programming
Anthony Bourdain: Parts Unknown — WINNER
The Case Against Adnan Syed
Fyre Fraud
Hostile Planet
Our Planet
Wu-Tang Clan: Of Mics and Men
Outstanding Writing for a Variety Special
Adam Sandler: 100% Fresh
Amy Schumer: Growing
Carpool Karaoke: When Cordon Met McCartney Live from Liverpool
Hannah Gadsby: Nanette — WINNER
Homecoming: A Film by Beyonce
Wanda Sykes: Not Normal
Outstanding Short Form Comedy or Drama Series
An Emmy for Megan
Hack Into Broad City
It’s Bruno
Special
State of the Union — WINNER
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series
Game of Thrones — WINNER
The Handmaid’s Tale
Killing Eve
Ozark
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series
Barry
Fleabag — WINNER
The Marvelous Mrs. Maisel
Russian Doll
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (Half-Hour)
Ballers
Fleabag
Homecoming
Insecure
Russian Doll — WINNER
What We Do in the Shadows
Outstanding Cinematography for a Limited Series or Movie
Chernobyl — WINNER
Deadwood: The Movie
True Detective
When They See Us
Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series
Ilana Glazer, Hack Into Broad City
Jessica Hecht, Special
Abbi Jacobson, Hack Into Broad City
Punam Patel, Special
Rosamund Pike, State of the Union — WINNER
Outstanding Sound Editing for a Limited Series, Movie, or Special
Catch-22
Chernobyl — WINNER
Deadwood: The Movie
True Detective
When They See Us
Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour)
Better Call Saul
Game of Thrones — WINNER
Handmaid’s Tale
The Marvelous Mrs. Maisel
Ozark
Outstanding Casting for a Drama Series
Game of Thrones — WINNER
Killing Eve
Ozark
Pose
Succession
Outstanding Casting for a Comedy Series
Barry
Fleabag — WINNER
The Marvelous Mrs. Maisel
Russian Doll
Veep
Outstanding Casting for a Limited Series, Movie, or Special
Chernobyl
Escape at Dannemora
Fosse/Verdon
Sharp Objects
When They See Us — WINNER
Outstanding Music Supervision
Better Call Saul
Fosse/Verdon
The Marvelous Mrs. Maisel — WINNER
Quincy
Russian Doll
Outstanding Music Composition for a Limited Series, Movie, or Special (Original Dramatic Score)
Hildur Guonadottir, Chernobyl — WINNER
Edward Shearmur, Escape at Dannemora
David Arnold, Good Omens
Keefus Ciancia and T Bone Burnett, True Detective
Kris Bowers, When They See Us
Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score)
David Wingo, Barry
Ramin Djawadi, Game of Thrones — WINNER
Adam Taylor, The Handmaid’s Tale
Jeff Beal, House of Cards
Siddhartha Khosla, This Is Us
Chernobyl
Deadwood: The Movie
True Detective
When They See Us
Outstanding Commercial
A Great Day in Hollywood
Behind the Mac — Make Something Wonderful
Dream Crazy — WINNER
Point of View
Shot on iPhone XS — Don’t Mess with Mother
Outstanding Creative Achievement in Interactive Media within a Scripted Program
Bandersnatch (Black Mirror) — WINNER
Game of Thrones
The Good Place
Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series
Ed Begley Jr., Ctrl Alt Delete
Jimmy Fallon, Beto Breaks the Internet
Ryan O’Connell, Special
Chris O’Dowd, State of the Union — WINNER
Patton Oswalt, An Emmy for Megan
Outstanding Original Main Title Theme Music
Castle Rock
Crazy Ex-Girlfriend
Good Omens
Our Planet
Succession — WINNER
Outstanding Main Title Design
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes
Game of Thrones — WINNER
Star Trek: Discovery
True Detective
Warrior
Outstanding Guest Actress in a Comedy Series
Jane Lynch, The Marvelous Mrs. Maisel — WINNER
Sandra Oh, Saturday Night Live
Maya Rudolph, The Good Place
Kristin Scott Thomas, Fleabag
Fiona Shaw, Fleabag
Emma Thompson, Saturday Night Live
Outstanding Hairstyling for a Limited Series or Movie
Chernobyl
Deadwood: The Movie
Fosse/Verdon — WINNER
Sharp Objects
True Detective
Outstanding Hairstyling for a Single-Camera Series
American Horror Story: Apocalypse
Game of Thrones
GLOW
The Marvelous Mrs. Maisel — WINNER
Pose
Outstanding Stunt Coordination for a Comedy Series or Variety Program
Barry
Cobra Kai
GLOW — WINNER
Russian Doll
The Tick
Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series, or Movie
The Blacklist
Blindspot
Game of Thrones — WINNER
S.W.A.T.
SEAL Team
Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (One Hour)
Game of Thrones
The Handmaid’s Tale
The Handmaid’s Tale
Hanna
The Man in the High Castle
The Marvelous Mrs. Maisel — WINNER
Ray Donovan
Outstanding Guest Actor in a Drama Series
Michael Angarano, This Is Us
Ron Cephas Jones, This Is Us
Michael McKean, Better Call Saul
Kumail Nanjiani, The Twilight Zone
Glynn Turman, How to Get Away with Murder
Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale — WINNER
Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series
The Ranch — WINNER
Rel
Will & Grace
Outstanding Makeup for a Limited Series or Movie (Non-Prosthetic)
Chernobyl
Deadwood: The Movie
Fosse/Verdon — WINNER
Sharp Objects
True Detective
Outstanding Makeup for a Single-Camera Series (Non-Prosthetic)
American Horror Story: Apocalypse
Game of Thrones — WINNER
GLOW
The Marvelous Mrs. Maisel
Pose
Outstanding Contemporary Costumes
Black-ish
Escape at Dannemora
Grace and Frankie
Russian Doll — WINNER
Schitt’s Creek
Sharp Objects
Outstanding Period Costumes
Chernobyl
Fosse/Verdon
GLOW
The Marvelous Mrs. Maisel — WINNER
Pose
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited Series or Movie
Chernobyl — WINNER
Deadwood: The Movie
Fosse/Verdon
Sharp Objects
True Detective
Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes
A Series of Unfortunate Events
American Horror Story: Apocalypse
Game of Thrones — WINNER
Good Omens
The Handmaid’s Tale
Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series
The Big Bang Theory
The Conners
Mom
One Day at a Time — WINNER
Will & Grace
Outstanding Children’s Program
A Series of Unfortunate Events
Carmen Sandiego
Song of Parkland
Star Wars Renaissance
When You Wish Upon a Pickle: A Sesame Street Special — WINNER
Outstanding Special Visual Effects
Game of Thrones — WINNER
The Man in the High Castle
The Orville
Star Trek: Discovery
The Umbrella Academy
Outstanding Special Visual Effects in a Supporting Role
Catch-22
Chernobyl — WINNER
Deadwood: The Movie
Escape at Dannemora
Tom Clancy’s Jack Ryan
Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation
Ballers
Barry — WINNER
Love, Death & Robots
Russian Doll
What We Do in the Shadows
Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (One-Hour)
Better Call Saul
Game of Thrones — WINNER
Gotham
Star Trek: Discovery
Tom Clancy’s Jack Ryan
Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-Hour or Less)
Barry
Russian Doll — WINNER
Veep
Will & Grace
Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Program (One Hour or More)
A Series of Unfortunate Events
Chernobyl — WINNER
Fosse/Verdon
Game of Thrones
The Man in the High Castle
The Marvelous Mrs. Maisel
Outstanding Choreography (Scripted Program)
Kathryn Burns, Crazy Ex-Girlfriend — WINNER
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series
Matt Damon, Saturday Night Live
Robert De Niro, Saturday Night Live
Luke Kirby, The Marvelous Mrs. Maisel — WINNER
Peter MacNicol, Veep
John Mulaney, Saturday Night Live
Adam Sandler, Saturday Night Live
Rufus Sewell, The Marvelous Mrs. Maisel
Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary Program (One Hour or More)
Escape at Dannemora
The Handmaid’s Tale — WINNER
Killing Eve
Ozark
The Umbrella Academy
Outstanding Sound Mixing for a Limited Series or Movie
Chernobyl — WINNER
Deadwood: The Movie
Fosse/Verdon
True Detective
When They See Us
Outstanding Guest Actress in a Drama Series
Laverne Cox, Orange Is the New Black
Cherry Jones, The Handmaid’s Tale — WINNER
Jessica Lange, American Horror Story
Phylicia Rashad, This Is Us
Cicely Tyson, How to Get Away with Murder
Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Limited Series, Movie or Special
American Horror Story: Apocalypse
Chernobyl
Fosse/Verdon
Game of Thrones
Star Trek: Discovery — WINNER